Najnowsze wpisy, strona 3


WNK dla dorosłych
Autor: muzyczny
25 kwietnia 2008, 08:50

Wydawnictwo Nasza Księgarnia znana dotychczas tylko z książek dla dzieci wchodzi na rynek wydawniczy z nową serią - tylko dla dorosłych.

 

 

 

Pierwszą książką wydaną w tej serii jest "Strefa cienia. Trzy lata z psychopatą - historia prawdziwa".'Strefa cienia. Trzy lata z psychopatą - historia prawdziwa' to debiut prozatorski Wiktorii Zender. Pod tym pseudonimem kryje się jedna z wielu ofiar nadal ściąganego listami gończymi Eugeniusza G., przez polską prasę porównywanego do Kalibabki lub Hannibala Lectera. Autorka była przez kilka lat z nim związana, a gdy zdecydowała się na rozstanie, on bestialsko ją okaleczył. Teraz, po ponad dziesięciu latach postanowiła przerwać milczenie i opowiedzieć o tym, co ją spotkało.

 

Książka ta jest przykładem świetnego i mocnego debiutu, który zdarza się dość rzadko. Widać wyraźnie, że wydawnictwo postarało się i na swój debiut wybrało naprawdę dobrą książkę. Nie bez przyczyny można mówić o polskiej serii Hannibala Lectera, która zawładnęła sercami czytelników na całym świecie.

 

Jestem pewien, że prawa do wydawania książki nabędą niedługo wydawnictwa z innych krajów,a książka spodoba się im również. Czego wydawnictwu życzę, a książkę serdecznie polecam.

 

Rymkiewicz nominowany do nagrody Kultury
Autor: muzyczny
21 kwietnia 2008, 13:03

Jarosław Marek Rymkiewicz został nominowany do nagrody TVP Kultura,w  kategorii "Literatura" za książkę "Wieszanie".

 

 

 

Jarosław Marek Rymkiewicz (ur. 13 lipca 1935 w Warszawie) polski poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki.

Urodził się na kilka lat przed II wojną światową w Warszawie. Po wojnie rodzina jego osiedliła się w Łodzi. Tam Rymkiewicz uczęszczał do szkoły średniej, a następnie ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. W roku 1957 wydał swój pierwszy tomik wierszy Konwencje. Jego program poetycki oparty jest na klasycyzmie rozumianym jako odwołanie się do tradycji literackiej i tworzenie na bazie odwołań do jej dorobku tak w sferze formy literackiej, jak i treści czy wątków. Jednak odwołania literackie, na jakich Jarosław Marek Rymkiewicz polega, to nie tradycyjny zestaw symboli sięgający do antyku, ale bogactwo form i charakterystyczne treści epoki baroku. Ten program poetycki wyraził on w książce Czym jest klasycyzm. Manifesty poetyckie z 1967 roku. Zainteresowanie wątkami barokowymi przejawia się w wykorzystywaniu filozoficznych aspektów śmierci, przemijania biologicznego i przemijania w kulturze.

Jarosław Marek Rymkiewicz zajmuje się także tłumaczeniem. Tłumaczył m.in. poezję amerykańską – Thomasa S. Eliota, Wallace Stevensa, oraz hiszpańską – Federico García Lorca, Pedro Calderón de la Barca.

W roku 2003 został laureatem Nagrody literackiej Nike za tom wierszy Zachód słońca w Milanówku. Jest pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Opowiem ci bajkę... Polskie baśnie, legendy...
Autor: muzyczny
17 kwietnia 2008, 12:27
Od 18 kwietnia do 29 czerwca 2008 roku Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na edukacyjną wystawę łączącą literaturę i sztuki plastyczne. Legenda o Piaście, smoku wawelskim czy Świteziance to kilka z prezentowanych motywów. Zobaczymy je na pracach m.in. Jacka Malczewskiego, Jana Matejki Leona Wyczółkowskiego oraz Witolda Pruszkowskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 17 kwietnia o godz. 15.00.

Zapewne nie tylko w Polsce od jakiegoś czasu obserwujemy zjawisko wypierania baśni rodzimej przez motywy - nazwijmy je - „ogólnoświatowe”. Małe, kolorowe, efektownie wydane książeczki zawierają tematy powszechnie znane. Są to zazwyczaj skrócone, spłycone, wręcz okaleczone wersje bajek Charles’a Perrault, braci Grimm lub późniejszych utworów literackich. Jest Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Pinokio i Kubuś Puchatek. Podobnie film, głównie animowany, promuje teksty klasyczne, od „Królewny Śnieżki” po „Shrecka”.

Gdzie wśród nich są nasze polskie baśnie i podania? Dzieci niechętnie sięgają do wydań sprzed lat, często bez ilustracji. Pojedyncze utwory w podręcznikach to stanowczo za mało. Współczesne nastolatki nie wiedzą, kim była Wanda i dlaczego rzuciła się do Wisły. Nie wiedzą, kogo zjadły myszy w Kruszwicy. Kuratorki wystawy - Beata Grochowska i Katarzyna Jarmuł – wyjaśniają: Dlatego powstała ta wystawa. Chcemy dorosłym przypomnieć, a dzieciom opowiedzieć baśnie, legendy i podania rodzime. Najstarsze, które prezentujemy sięgają wczesnego średniowiecza. Są to podania o początkach państwa polskiego, mity nadgoplańskie o Popielu i Piaście Kołodzieju. Nie zapominamy również o Kraku i smoku wawelskim. Pragniemy, choć to może cel zbyt ambitny, podtrzymać ciągłość tradycji – aby wnuki poznały teksty, na których wychowali się ich dziadkowie.

Ekspozycja przypomina polskie baśnie ludowe i literackie oraz sposób w jaki inspirowały artystów od XVIII do XX wieku. W „opowiadaniu bajek” pomoże kilkadziesiąt dzieł: grafik, rysunków, obrazów i rzeźb inspirowanych ich tematyką. Ich twórcy to m.in. znani polscy artyści: Jan Matejko, Leon Wyczółkowski, Witold Pruszkowski i wielu innych.

Kuratorki wystawy: Beata Grochowska i Katarzyna Jarmuł
Książki są fajne i kropka!
Autor: muzyczny
10 kwietnia 2008, 16:34

Przecinek zainaugurował autorski program edukacyjny „Przecinek i kropka”, którego celem jest rozwijanie u najmłodszych zamiłowania do książek  i krzewienie kultury słowa pisanego.

 

Wybrane salony przeprowadzają w Dziale Książki lekcje dla grup przedszkolnych (5-6 lat) oraz młodszych klas szkoły podstawowej (7-8 lat).  Scenariusze warsztatów powstały we współpracy z psychologami dziecięcymi. Animatorzy (nauczyciele, pedagodzy, studenci wybranych kierunków takich jak: psychologia, pedagogika, polonistyka) podczas lekcji w u zabierają dzieci na „wycieczkę” do magicznego świata książek. W ciekawej interaktywnej formie przekazują najmłodszym wiedzę dot.historii pisma i książek, etapów ich powstawania, rodzajów książek.

 

Warto czytać… i kropka!

W dobie kultu tv, komputerów, internetu, dostrzega potrzebę  edukowania najmłodszych w zakresie czytelnictwa, chce rozwijać u dzieci pasję do książek, wykreować modę na czytanie, uświadamiać najmłodszych, że czytanie nie jest nudnym, pochłaniającym czas zajęciem, ale przyjemnością i dobrą zabawą. Książki tworzą wspaniały, wyjątkowy świat i pozwalają uwolnić wyobraźnię. Czytanie wzbogaca słownictwo, ułatwia zrozumienie otaczającego świata, ćwiczy pamięć i pomaga w koncentracji (a tym samym w nauce).

 postanowił rozszerzyć dotychczasowe proczytelnicze działania  (bazujące na akcyjnym organizowaniu głośnego czytania dla dzieci, spotkań  z pisarzami, aktorami, promocji książek dla najmłodszych), o stały program edukacyjny – „Przecinek i kropka”.

 

Jak wyglądają warsztaty?

Lekcje „przecinek i kropka” są przeprowadzane w  kilkunastu salonach  w Dziale Książki przez specjalnie przeszkolonych animatorów-przewodników.  

Scenariusze warsztatów - opracowane przez psychologów dziecięcych - zostały dostosowane do dwóch grup wiekowych:

- 5-6 lat (najstarsze grupy przedszkolaków/„zerówka”)

- 7-8 lat (pierwsze klasy szkoły podstawowej).

Podczas lekcji dzieci poznają historię alfabetu, pisma i druku a także proces powstawania książek. Animatorzy przedstawiają i opisują uczestnikom  warsztatów różne rodzaje, typy książek. Podczas lekcji odbywa się również głośne czytanie wybranych fragmentów książek.

Nauka ma formę zabawy. Dzieci są zachęcane do aktywnego udziału w lekcji poprzez  różnego rodzaju konkursy, zgadywanki, w których można zdobyć nagrody - „odznaki” Dzielnego Czytelnika.

Na zakończenie lekcji każde dziecko otrzymuje dyplom oraz wyjątkową książkę o…książkach autorstwa Natalii Usenko z ilustracjami Pawła Głodka (napisaną specjalnie na akcję u„Przecinek i kropka”). Książka to pełna humoru opowieść o przygodach dzieci, które nie przeczuwają nawet jak ciekawe mogą być książki. Publikacja zawiera wierszowane wstawki – zagadki oraz zadania interaktywne  mające za zadanie utrwalenie zawartych w tekście informacji.

 

Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z opiekunami i nauczycielami do  magicznego świata książek. Warsztaty u „Przecinek i kropka” odkryją przed najmłodszymi wielką tajemnicę ukrytą w książkach pełnych pięknych i fascynujących historii.

Zachęcamy przedstawicieli szkół i przedszkoli do telefonicznego kontaktu z n/w salonami  i ustalanie terminu lekcji dla młodych podopiecznych.

 

Co zostaje z Auschwitz?
Autor: muzyczny
07 kwietnia 2008, 13:06
Co zostaje z Auschwitz to trzecia część trylogii Giorgio Agambena, w której centralną rolę odgrywa figura Homo Sacer – człowieka całkowicie odartego z godności, który jest już tylko nagim życiem. Ekstremalną formą Homo Sacer był więzień obozu koncentracyjnego tuż przed swoją ostatnią drogą do komory gazowej („muzułman”). Jak żywy trup, budził już tylko niechęć. Jednak zdaniem Agambena, uważnego czytelnika i interpretatora „obozowych” książek Primo Leviego i innych ocalałych, taki właśnie człowiek byłby najbardziej wiarygodnym świadkiem zbrodni w Auschwitz. Ci, którzy przetrwali, nie mogą być świadkami, gdyż nie przeżyli tego dramatu do końca. Martwi nie mają zaś głosu. Agamben twierdzi też, że Auschwitz nigdy się nie skończyło – po Auschwitz istnieje już tylko permanentne życie „w” i „z” Auschwitz.

„Poruszający tekst Agambena o nazistowskich obozach śmierci skupiony jest wokół pytania, co dzieje się z mową, kiedy mówi wykorzeniony podmiot. Pomimo że zdaniem niektórych Auschwitz uniemożliwia danie świadectwa, Agamben pokazuje, w jaki sposób ten, kto o Auschwitz mówi, dźwiga tę niemożliwość w obrębie swojej mowy, dotykając granicy tego, co nieludzkie”. - Judith Butler

Giorgio Agamben (ur. 1942) – filozof włoski, związany z Uniwersytetem UIAV w Wenecji, wykłada też na innych uczelniach europejskich; w 2002 roku, protestując przeciwko paszportom biometrycznym, zrezygnował z wykładów w USA. Jego filozoficzne punkty odniesienia wyznaczają nazwiska Martina Heideggera, Guy Deborda, Michela Foucaulta, Hannah Arendt. Zasłynął trylogią Homo sacer, w której skład wchodzą tomy: Homo sacer (1995), Stan wyjątkowy (2003) oraz Co zostaje z Auschwitz (1998).