Najnowsze wpisy, strona 1


"Lala" jako audiobook!
Autor: muzyczny
01 maja 2008, 16:31

Od wczoraj fani Jacka Dehnela i jego "Lali" mogą delektować się jego książką w postaci audiobooka. Dodajmy, że książkę czyta autor.

 

 

Lala Jacka Dehnela, zadziwia dojrzałością stylu. Autor przywraca do łask kulturę pięknego opowiadania. Historię babki narratora, tytułowej Lali, jej rodziny i przyjaciół splata się w powieści z historią Środkowo-Wschodniej Europy. XX wiek pokazany jest tutaj przez pryzmat losu kobiety niezwykłej, która dzięki inteligencji i urokowi osobistemu przeżyła względnie szczęśliwie to szalone i okrutne stulecie.

Lala to seria kadrów z minionego świata, zwielokrotniona fotografia w sepii. Niezwykła więź między dorastającym wnukiem a kilkudziesięcioletnią babką wytycza tor tej opowieści, eleganckiej i czułej zarazem, pełnej scen niemalże epickich i rodzinnych sekretów, zarezerwowanych dla najbliższych. Aby ocalić jak najwięcej ze wspomnień Lali, narrator wiernie podąża śladem jej pamięci, nie dopowiada wiele i nie komentuje. Nieubłaganie staje się też świadkiem zniedołężnienia babki, jej powolnej śmierci – snuta przez lata opowieść zaczyna się w końcu rwać, a świadomość Lali wraz z jej światem zapadają się w nicość. Dawno w Polsce nie było książki tak wysmakowanej i wstrząsającej zarazem.

 

Jolanta Wiszniewicz dla czytelników
Autor: muzyczny
Tagi: wydawnictwo   czarne   książki  
01 maja 2008, 16:25

"Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca" – to niezwykły dokument, który pokazuje losy pierwszej powojennej generacji polskich Żydów, skomplikowane i niejednoznaczne kulturowo drogi rozwoju ich tożsamości oraz historyczne uwikłania.

 

 

 

 

Oparty jest na rozmowach wybranych ze zgromadzonego przez Autorkę obszernego zbioru wywiadów typu oral history. Ich bohaterowie, urodzeni i wychowani w miastach i miasteczkach powojennej Polski, opowiadają o swoim dzieciństwie przeżytym w żydowskich lub polskich środowiskach w różny sposób usytuowanych w ówczesnej Polsce. Mówią o czasach szkoły i dojrzewania. Opowiadają o tym, jak przeżyli Marzec – i kim są po Marcu.


"Ważna część historii polskiej XX wieku została przedstawiona w sposób dociekliwy i niezwykle wciągający. Autorka nic nie komentuje, niczego nie próbuje uogólniać ani podsumować. Każda historia jest unikalnym świadectwem, przeżywamy ją razem z jej bohaterem." Anna Bikont


"Z rozmów Joanny Wiszniewicz wyłaniają się różnorodne, fascynujące losy ludzkie, rozmaite drogi życiowe, i odmienne sposoby zmagania się z doznaną krzywdą. Myślę, że nie można tej krzywdy w żaden sposób naprawić, ale można o niej mówić i można pozwolić mówić ludziom, którzy jej doznali. Można dopuścić ich do głosu. Takim właśnie - ważnym, mocnym głosem jest książka Joanny Wiszniewicz." Barbara Engelking-Boni

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na spotkania z Joanną Wiszniewicz, autorką książki "Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca":

 

KRAKÓW

5 maja (poniedziałek), godz 19:00

Salon Literacki - Żydowskie Stowarzyszenie Czulent,

Klezmer-Hois, ul. Szeroka 6

Spotkanie poprowadzi Anna Makówka

 

PODKOWA LEŚNA

10 maja (sobota), godz. 16:00

Biblioteka Publiczna ul. Błońska 50

Spotkanie poprowadzi Joanna Trzeciak-Walc


WARSZAWA
17 maja (sobota), godz. 15:00

Serdecznie zapraszamy do naszego stoiska A 138 w PKiN podczas Międzynarodowych Targów Książki.

Joanna Wiszniewicz podpisuje „Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca”

WARSZAWA

20 maja (wtorek), godz. 17:30

Spotkanie w ramach "Dni Książki Żydowskiej"

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna  8

Spotkanie poprowadzi prof. Dariusz Stola

"Siostry" już jutro
Autor: muzyczny
01 maja 2008, 11:09

Nakładem wydawnictwa Nowa Proza już jutro będziemy mogli kupić w księgarniach książkę pt. "Siostry".

 

 

Powieść Lori Lansens o 29-letnich siostrach syjamskich, jest wyrazistym opisem znaczenia w życiu wzajemnych związków oraz o dystansie, którego nie potrafi przezwyciężyć nawet niezwykła fizyczna bliskość.

Opowieść prowadzona jest z perspektywy obu sióstr, choć pierwszoplanową narratorką jest Rose. To ona postanowiła napisać autobiografię, po tym jak się okazało, że wraz z siostrą są najdłużej żyjącymi siostrami syjamskimi. To Rose przoduje intelektualnie w tym związku; to Rose chciała studiować, ale nie mogła bez zgody siostry. To tylko jeden z kompromisów, jakie siostry czynią każdego dnia.

Rose pisze, czyta, myśli , podczas gdy jej syjamska siostra, Ruby, śpiewa, ogląda telewizję, jest leniwa intelektualnie, mimo, że to ona przekazała do lokalnego muzeum wiele cennych artefaktów, a o Indianach zamieszkujących okoliczne tereny wie więcej niż ktokolwiek. Ruby to ta ładna. Mimo, że krótsze ciało i nogi powodują, że proporcjonalnie zbudowana Rose musi ją nieść. Twarz Rose jest trochę zniekształcona z powodu zrośnięcia z twarzą siostry. Ale siostry są pragmatyczne i akceptują swoje niedoskonałości i talenty, nauczyły się cenić swoje różnice i uczą się akceptować siebie, dokładnie w ten sam sposób w jaki sprawiają że inni je akceptują, żyjąc tak normalnie jak to tylko możliwe.

Od czasu do czasu swój rozdział pisze również Ruby, czując, że jej opowieść nie będzie nigdy kompletna bez głosu jej siostry, która jest przy niej od pierwszego oddechu. Uczestnictwo Ryby dodaje humoru narracji Rose. Ruby odkrywa sekrety swojej siostry, sekrety, które są przejmujące i zarazem fascynujące. Mimo, że siostry mają odrębne mózgi, myśli i osobowości, nigdy nie mogą zostać rozdzielone.

Lori Lansens tworzy odrębne opowieści każdej z kobiet, czasami przywołuje te same momenty widziane i różnie odbierane przez jedną i drugą siostrę, czasem po to by podkreślić ich psychiczną więź, a czasem by podkreślić różnice w interpretacji tych samych zdarzeń. Siostry, które są ze sobą tak blisko związane, nie zawsze znają się tak dobrze jak im się wydaje.

Ta powieść to coś więcej, niż tylko historia o życiu dwóch bliźniaczek - to powieść  o poszukiwaniu wspólnych więzów w zwyczajnym życiu.

Wyłącznym dystrybutorem tytułów wydawnictwa Nowa Proza jest Firma Księgarska Jacek Olesiejuk

 

 

"Tajemnica" już niedługo w księgarniach!...
Autor: muzyczny
01 maja 2008, 11:00

"Tajemnica" to powieść przygodowa dla NASTOLATKÓW!Zagadka, przygoda, prawdziwa przyjaźń,pierwsze uczucie...

 

 

 

 

Niespodziewanie w domu Oli zjawia się tajemnicza kobieta. Niedługo potem znika nagle babcia Oli. Dziewczyna, by ją odszukać, wyrusza wraz ze swoim przyjacielem Kubą w pełną przygód podróż...

Tak rozpoczyna się wielka wakacyjna przygoda, obfitująca w niezwykłe zdarzenia i zaskakujące spotkania. Czy Oli i Kubie uda się rozwiązać zagadkę nagłego zniknięcia babci? Kim jest kobieta w czerwonej sukni? Czy dwójkę nastolatków, prócz przyjaźni, połączy pierwsze młodzieńcze uczucie?

 

 

Beata Andrzejczuk (ur. 1966) to obecnie jedna z najpopularniejszych w Polsce pisarek dla dzieci i młodzieży. Jest autorką kilkunastu książek i kilkudziesięciu opowiadań publikowanych w Polsce i zagranicą. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w konkursach literackich. Szczególne uznanie wśród młodych czytelników przyniosło jej opublikowanie serii "Opowiastki familijne".

Obecnie przygotowywany jest na podstawie Opowiastek... serial telewizyjny.
Więcej informacji o serii oraz serialu na www.opowiastkifamilijne.pl

 

 

Książka dostępna w dobrych księgarniach, w Domu Wydawniczy Rafael oraz na www.rafael.pl

 

 

Cena det. 19,50 zł. s. 286, format: 130x200 mm.

 

 

Koniec pieśni po raz pierwszy w Polsce
Autor: muzyczny
29 kwietnia 2008, 20:18

Ludzie i zwierzęta. Pod niebem Ałtaju, na bezkresnym stepie Mongolii Galsan Tschinag osadza swoją przejmującą i wzruszającą opowieść o podwójnej tragedii: o śmierci matki, która pozostawia czwórkę dzieci i męża, który dopiero nauczył się ją kochać; i o zrozpaczonej po utracie swojego źrebięcia klaczy, która odrzuca inne, osierocone źrebię. I ludzie, i zwierzęta, pragną, by życie wzięło górę nad śmiercią, chcą odnaleźć drogę do źródeł miłości. Koniec pieśni to przejmujący krzyk w obronie ginącej kultury, którą nowoczesność pożera na naszych oczach.

 

 



Między rzeką a lasem, na kamienistym zboczu góry, na stromym brzegu, stała samotna jurta, a kilka kroków przed nią, na skraju zagrody, rozgrywała się scena walki między człowiekiem a zwierzęciem o życie innego zwierzęcia. Pewnemu źrebakowi umarła matka, a pewnej klaczy źrebię, człowiek zaś nie szczędził wysiłku, aby osieroconych oswoić ze sobą, aby zwierzęcemu dziecku uratować życie, a zwierzęcej matce złagodzić cierpienie. I tutaj warto powiedzieć kilka słów o jurcie, o jej mieszkańcach i ich losie. Była to sześciościenna, a więc przestronna, okazała, solidnie zbudowana, pełna światła jurta. A mimo to jakby czegoś jej brakowało, tyle że tak na pierwszy rzut oka trudno było dociec i nazwać po imieniu, czego jej właściwie brak. Jurta należała do mężczyzny imieniem Szuumur i do jego czworga dzieci. Żonę i matkę śmierć zabrała im przed rokiem. Dziewczynka, która zmagała się z klaczą, nazywała się Dombuk i była najstarsza z rodzeństwa.

Galsan Tschinag [wł. Irgit Szynykbaj-ogłu Dżurukuwaa] urodził się w 1944 roku w Mongolii w rodzinie tuwińskich pasterzy. Młodość spędził na stepach Górnego Ałtaju, maturę zdał w Ułan Bator, a germanistykę studiował w Lipsku. Pisarz, szaman i żarliwy obrońca tradycji narodu tuwińskiego wobec zagrożeń współczesnej cywilizacji. Pisze po niemiecku i mongolsku. Koniec pieśni to jego pierwsza powieść, jaka ukazuje się w Polsce.