Najnowsze wpisy, strona 4


Stephen Clark w Polsce!
Autor: muzyczny
07 kwietnia 2008, 10:21

Od 16 do 19 kwietnia będziemy gościć w Polsce Stephena Clarke, autora znakomitych powieści Merde! Rok w Paryżu, Merde! W rzeczy samej i poradnika Jak rozmawiać ze ślimakiem. Stephen Clarke to Anglik, który zamieszkał w Paryżu i zebrał swoje przygody związane z przystosowywaniem się do nowej kultury w świetnie napisanych powieściach, w sposób pełny uroczego humoru i złośliwych spostrzeżeń. Książki zyskały dużą popularność w Wielkiej Brytanii i we Francji, a teraz, również i na naszym rynku znalazły się na wysokich miejscach list bestsellerów! (Informację  dotyczące książek przesyłam w załącznikach)

Pisarz będzie gościem POPLITU organizowanego przez Instytut Książki w ramach Festiwalu PORY PROZY. Odwiedzi:

Warszawę -16 kwietnia

Poznań - 17 kwietnia

Bielsko-Białą - 18 kwietnia

Kraków - 19 kwietnia.

Klub Trójki z udziałem Andrew Tarnowskiego...
Autor: muzyczny
03 kwietnia 2008, 12:01

9 kwietnia, w środę, o godzinie 21:00, polecamy audycję „Klub Trójki” w Polskim Radia PR 3. Gościem programu będzie Andrew Tarnowski, autor książki Ostatni mazur. Opowieść o wojnie, namiętności i stracie. Program prowadzi Dariusz Bugalski. Dla słuchaczy Wydawnictwo W.A.B. ufundowało egzemplarze książki.

 

9 kwietnia (środa), godz. 21:00, Klub Trójki, Polskie Radio PR 3.

Spotkanie autorskie ze Stammą
Autor: muzyczny
03 kwietnia 2008, 10:32
3 kwietnia, w czwartek, o godzinie 19:30 odbędzie się autorskie spotkanie Wojciecha Stamma (Czarna Matka) w Centrum Sztuki Współczesnej.


Zapraszamy: 3 kwietnia (czwartek), godz. 19:30, Centrum Sztuki Współczesnej, Sala Edukacyjna, Zamek Ujazdowski, al. Ujazdowskie 6, Warszawa.
Światowy Dzień Książki w księgarniach...
Autor: muzyczny
02 kwietnia 2008, 19:50

książkaZ okazji Światowego Dnia Książki już po raz siódmy Wydawnictwo Świat Książki organizuje wielką akcję promowania czytelnictwa. Przez cały tydzień 19 – 26 kwietnia we wszystkich księgarniach Świata Książki odbywać się będą spotkania z autorami, a w weekend 19 – 20 kwietnia konkursy z nagrodami dla najmłodszych.


Święto Książki w tym roku trwać będzie cały tydzień. W weekend poprzedzający Światowy Dzień Książki, wszystkie księgarnie Świata Książki otwarte będą wyjątkowo przez dwa dni, w sobotę (10 -18), w niedzielę (10-15). Tam też odbywać się będą imprezy dla dzieci i rodziców. W programie między innymi: spotkania autorskie, maratony głośnego czytania, gry i konkursy z nagrodami (w godzinach 11-13). Ponadto 23 kwietnia, każda osoba, która dokona zakupu w księgarni, otrzyma w prezencie różę i będzie mogła skorzystać ze świątecznego kiermaszu.

 

Specjalne atrakcje przewidziano dla mieszkańców Warszawy. W sobotę 19 kwietnia, w Księgarni Świata Książki przy ulicy Rosoła 10, Kira Gałczyńska opowie dzieciom, jak powstają baśnie. W niedzielę 20 kwietnia spod Księgarni Świata Ksiazki przy Alejach Solidarności 113 odjedzie Zaczarowany Tramwaj Literacki, w którym będzie można spotkać między innymi Grzegorza Miecugowa (godz. 11.00), Kirę Gałczyńską (godz.12.00), Małgorzatę Budzyńską (godz. 13.00) oraz Jerzego Bralczyka (godz.14.00). Ponadto 23 kwietnia w Księgarni Świata Książki przy ulicy Dobrej odbędzie się spotkanie z Markiem Nowakowskim, autorem książki „Nekropolis 2”.

Dokładny harmonogram imprez znajduje się nas tronie internetowej www.dzienksiazki.ksk.pl

 

Pomysł oddania hołdu książce wywodzi się z Katalonii, gdzie od dawna w Dniu św. Jerzego, patrona regionu, obdarowuje się bliskich książkami i różami. W 1996 roku 23 kwietnia został ustanowiony przez UNESCO Światowym Dniem Książki. Wybrano datę symboliczną dla literatury światowej – w ten dzień przypada rocznica śmierci Miguela Cervantesa oraz urodzin i śmierci Williama Szekspira.

 

świat książki

Jutro w "Polityce" o książce...
Autor: muzyczny
02 kwietnia 2008, 12:59
zapraszamy jutro do siedziby "Polityki" w Warszawie na dyskusję wokół książki Jan Paweł II. Analiza Krytyczna Tadeusza Bartosia.

Goście:
Tadeusz Bartoś
Szymon Hołownia (religia.tv)
Jarosław Makowski (“Krytyka Polityczna”)
Zbigniew Nosowski (redaktor naczelny “Więzi”)
Katarzyna Wiśniewska (“Gazeta Wyborcza”)

Prowadzenie:
red. Adam Szostkiewicz (“Polityka”)

3 kwietnia (czwartek), godz. 18.00 w Sali Multimedialnej w redakcji “Polityki”,
wejście B, ul. Słupecka 6 w Warszawie, nieopodal pl. Narutowicza.

Wstęp wolny.

O autorze:
Tadeusz Bartoś (ur. 1967) – filozof, teolog, komentator bieżących wydarzeń z życia Kościoła na łamach “Gazety Wyborczej”, “Tygodnika Powszechnego”, “Dziennika”; były dominikanin. Opublikował m.in.: Ścieżki wolności i Wolność, równość, katolicyzm.


O książce:
Książka Tadeusza Bartosia o Janie Pawle II, opatrzona podtytułem “analiza krytyczna”, znacząco różni się od dotychczas wydawanych w Polsce pozycji poświęconych zmarłemu w 2005 roku papieżowi. Autor – znany teolog, publicysta i były dominikanin – nie rysuje bowiem kolejnej laurki, lecz przygląda się postaci i poglądom Jana Pawła II z krytycznym namysłem. Docenia wielkość Karola Wojtyły, ale też potrafi wskazać błędy jego pontyfikatu, pośród których na czołowe miejsce wysuwa zaniedbanie spraw wewnętrznych Kościoła, centralizację władzy, nieumiejętność słuchania przeciwnych argumentów oraz niezdolność do dialogu, zwłaszcza w takich kwestiach jak ewolucja teologii, reforma Kościoła, teologia wyzwolenia, antykoncepcja, celibat, wychowywanie duchownych (tuszowanie skandali seksualnych), rozumienie pojęć prawdy i wolności.


Opinie przytaczane przez Bartosia traktowane są za granicą jako oczywistość. Do Polski jednak nie docierają. Krytycy Jana Pawła II zaliczani są u nas automatycznie do grona radykalnych antyklerykałów, a oceny jego pontyfikatu dokonywane są zazwyczaj na klęczkach. Zdaniem Bartosia, uczciwość intelektualna wymaga konfrontacji różnych punktów widzenia. To droga do lepszego zrozumienia.


Bartoś analizuje mit Karola Wojtyły jako ostatniego Wielkiego Romantyka, nawiązując m.in. do Juliusza Słowackiego przepowiedni o słowiańskim papieżu oraz interpretując obraną przez Wojtyłę rolę duchowego przewodnika przez pryzmat polskiego mesjanizmu. Prezentuje Jana Pawła II koncepcję religii i religijności, a także teologii, w których nazbyt dominującą rolę odgrywają etyka i moralność. Krytykuje zamknięcie “polskiego papieża” na dialog z osobami o odmiennych poglądach – zwłaszcza z przeciwnikami w łonie samego Kościoła; zamknięcie zadziwiające zwłaszcza w zderzeniu z otwartością Karola Wojtyły na ludzi. Przygląda się też Opus Dei, kontrowersyjnej organizacji cieszącej się szczególną sympatią Jana Pawła II. Podsumowuje wreszcie ponad 26-letni pontyfikat, wskazując na rolę, jaką odegrał on w obaleniu komunizmu oraz podtrzymaniu “kondycji duchowej” Polaków. I stawia pytania o przyszłość nie tylko polskiego katolicyzmu.