Najnowsze wpisy, strona 2


Kłamstwa Locke’a Lamory najlepszą powieścią...
Autor: muzyczny
Tagi: sukces   wdawnictwo mag   kłamstwa   powieść  
29 kwietnia 2008, 20:16

Miło nam ogłosić, że w plebiscycie "Fantastyka 2007" serwisu  Katedra (http://katedra.nast.pl/artykul/3130/Fantastyka-2007-plebiscyt/)  w kategorii Najlepsza książka fantastyczna zagranicznego autora największą liczbę głosów zgromadziła powieść  "Kłamstwa Locke'a Lamory" Scotta Lyncha wydana przez Wydawnictwo Mag.

 

 

 

Kłamstwa Locke’a Lamory to elektryzująca mieszanka Żądła i Oliviera Twista z odrobiną Różowej Pantery i szczyptą  Ocean’a Eleven. Powieść historyczna, thriller, kryminał, historia zemsty i niewiarygodna opowieść przygodowa w jednym; znakomity debiut nieprzeciętnie utalentowanego autora.

Powiadają, że Cierń Camorry to niezwyciężony fechmistrz, złodziej nad złodziejami, duch, który przenika ściany. Pół miasta wierzy, że jest legendarnym bohaterem i obrońcą biedaków; druga połowa uważa, że opowieści o nim to mit dla głupców. Jedni i drudzy się mylą.

Drobny i słabo władający rapierem Locke Lamora rzeczywiście jest (ku swemu utrapieniu) Cierniem Camorry. Z pewnością nie cieszy się z plotek towarzyszących jego wyczynom – a specjalizuje się w najbardziej złożonych oszustwach. Istotnie, okrada bogatych (kogóż innego warto okradać?), ale biedni nie oglądają ani grosza z jego zdobyczy. Wszystko, co zdobędzie, przeznacza na użytek swój i swojego nielicznego gangu złodziei: Niecnych Dżentelmenów.

Znakomicie się czyta i dostarcza rzetelnej zabawy. Postać Locke’a Lamory – bezczelnego i zawadiackiego jak Errol Flynn w swoim najlepszym okresie – dodatkowo ożywia pełną zwrotów akcji i niespodzianek fabułę.

W kwietniu ukazała się druga powieść przygód Locke’a Lamory Na szkarłatnych morzach. Obie książki będą do nabycia na 53. MTK w Warszawie w PKiN na stoisku FKJO nr B206.

Dystrybutorem książek Wydawnictwa Mag jest Firma Księgarska Jacek Olesiejuk Sp. z o.o. www.olesiejuk.pl

 

Rymkiewicz odznaczony
Autor: muzyczny
28 kwietnia 2008, 15:52

Jarosław Marek Rymkiewicz otrzymał Gwarancję Kultury - nagrodę TVP Kultura - w kategorii LiteraturaWieszanie. za książkę

Wręczenie nagród odbyło się w sobotę 26 kwietnia w Fabryce Trzciny. Inni nagrodzeni to m.in.: Piotr Cieplak (Teatr), Paweł Mykietyn (Muzyka poważna)  i Artur Żmijewski (Kultura alternatywna i sztuki audiowizualne).

Mandalian w TVP już dziś!
Autor: muzyczny
26 kwietnia 2008, 09:25

Zapraszam do obejrzenia programu Telewizyjne Wiadomości Literackie w niedzielę 27 kwietnia o godz. 23:15 w programie 2 TVP. Gościem programu będzie nasz autor - poeta i tłumacz Andrzej Mandalian, który opowie o swoim tomiku Poemat odjazdu.

 

 

 

 

Dzięki jego wierszom zanurzamy się w żywioł polszczyzny, w którym króluje potoczny, kolokwialny idiom, na przemian z kulturowym cytatem. A jeśli gdzieś przydarzy się patos albo skądś wychynie rozpacz, niemal zawsze wzięte są w nawias ironii - fragment recenzji Poematu Odjazdu z Gazety Wyborczej.

 

Rodziny Soprano książka kucharska
Autor: muzyczny
26 kwietnia 2008, 08:55

Któż z nas nie zna przygód rodziny Soprano? Nie ma chyba takiej osoby. Świat Książki zdecydował się wejść w obecnie panujący trend (patrz dodatek do gazety wyborczej - odcinki rodziny Soprano) i oferuje nam - "Rodziny Soprano książkę kucharską".

 

Co znajdziemy w tej książce? Przede wszystkim ulubione włoskie przepisy rodziny Soprano. Możemy więc zrobić sobie makaron arancini, zabaglione, a także ... przepiórki Sinatry. Artie Bucco i jego goście oferują nam ponad 100 przepisów, więc jak na książkę kucharską tak kultowego serialu jest to powalająca ilość smacznej treści.

 

To jednak nie wszystko - w książce znajdziemy wyjaśnienia niektórych wątków rodziny, nieznane nam dotąd historie oraz wiele innych faktów, których nie ma w samym serialu.

Taka książka to świetny pomysł - nawet w dobrej książce kucharskiej nie znajdziemy prawie 100 przepisów. Poza tym dla fanów rodziny S. to doskonałe uzupełnienie kolekcji gadżetów związanych z serialem (jeśli takowe zbierają).

 

Jest tylko jeden minus - książka ukaże się dopiero 6 maja, czyli po długim weekendzie. Kto marzył o przygotowaniu potraw a'la Soprano na majówkę musi poczekać ... na kolejny długi weekend lub urlop. Jednak naprawdę warto.

 

Polecam. Wydawcą książki jest wydawnictwo "Świat Książki".

 

 

Świt czarnego słońca 9 maja
Autor: muzyczny
25 kwietnia 2008, 20:46

„Trylogia Zimnego Ognia” to najbardziej znana z powieści autorki, wielowątkowa saga, podejmująca tematykę odkupienia, problemu odpowiedzialności człowieka i ludzkości za dawne winy.

 

 

Fabuła koncentruje się wokół historii ludzkiej kolonii na planecie Ernie, na której istnieje aktywna forma energii znana jako fae. W interakcji z ludzkim umysłem powoduje ona, że najskrytsze myśli i najgorsze koszmary mogą stać się rzeczywiste, na zasadzie podobnej jak w powieści Solaris Stanisława Lema. W efekcie, po około tysiącu lat, Erna zamieszkana jest przez ludzi, demony (powstałe z ich myśli, emocji i lęków) oraz Iezu, o których wierzy się, że są wyższym rodzajem demonów, a którzy w rzeczywistości okazują się potomkami ludzi i Obcych.

Specyfika działania fae powoduje, że złożone mechanizmy i przedmioty nie zawsze działają zgodnie ze swoim przeznaczeniem i ich funkcjonowanie jest nieprzewidywalne, co powoduje stopniowe odejście od zaawansowanej technologicznie cywilizacji do poziomu średniowiecza, a wszystkie zaawansowane technologie stały się legendą i niedoścignionym wzorem dla potomków pierwszej ekspedycji.

W takim otoczeniu z upływem lat dochodzi do ewolucji człowieka i pojawiają się osobnicy, którzy potrafią kontrolować fae a legendarny Prorok założył Kościół, który pomaga ludziom kontrolować wpływ energii fae na swój umysł.

Trylogia Zimnego Ognia uchodzi za najznakomitsze dzieło Friedman, tak ze względu na wpisaną w fabułę powieści tematykę religijną, eschatologiczną i etyczną jak i dzięki interesującym i niebanalnie skonstruowanym postaciom, przede wszystkim obu głównym bohaterom. Porywczy, szczery i uczciwy Damien jest wyraźnie skontrastowany z sarkastycznym, błyskotliwym, zepsutym i wbrew pozorom cierpiącym Tarrantem, a opis rodzącej się między nimi niełatwej przyjaźni i porozumienia jest najciekawszym chyba z psychologicznych wątków cyklu.

Świt Czarnego Słońca jest pierwszym tomem jednej z najwspanialszych serii, porównywalnej do "Koła Czasu" Roberta Jordana i "Miecza Prawdy" Terry'ego Goodkinda. To niezwykła opowieść, która podbiła serca milionów czytelników na całym świecie.

O autorce:

Celia S. Friedman jest autorką zarówno powieści science fiction, jak i fantasy, często też łączy obydwa te gatunki, jak w Trylogii Zimnego Ognia, gdzie świat umieszczony w realiach quasi-fantasy jest w rzeczywistości ziemską kolonią na obcej planecie. Friedman ma tendencje do przedstawiania skomplikowanych psychologicznie i niejednoznacznych moralnie postaci (Tarrant, Anzha lyu Mitethe z In Conquest Born, Kamala z Feast of Souls); jej bohaterowie często naznaczeni są szaleństwem lub obsesją (Jamisia Capra z Obcego brzegu, Daetrin). Styl jej powieści jest epicki, bogaty, ze zdecydowaną predylekcją do narracji z punktu widzenia jednego z bohaterów.

Bibliografia:
Powieści:
1986    – In Conquest Born, DAW Books
1990 - The Madness Season, DAW Books
Trylogia Zimnego Ognia:
1991 – Świt czarnego słońca (Black Sun Rising, DAW Books).
1993 – Nadejście nocy (When True Night Falls, DAW Books).
1995 – Korona Cieni (The Crown of Shadows, DAW Books).
1999 – Obcy brzeg (This Alien Shore, DAW Books).
1999 - The Erciyes Fragments, White Wolf Publishing
2004 - The Wilding, DAW Books

Opowiadania:
1989 -The Dreaming Kind, [w:] Catfantastic, DAW, przedrukowane w Nine Lives, St. Francis Hospice 2001
2005 – Downtime, [w:] DAW 30th Anniversary Science Fiction Anthology, DAW
2006 - Terms of Engagement, [w:] Magazine of Science Fiction and Fantasy
2006 - Shall We Dance,[w:] Hags, Sirens, & Other Bad Girls of Fantasy, DAW