Archiwum 02 kwietnia 2008


Światowy Dzień Książki w księgarniach...
Autor: muzyczny
02 kwietnia 2008, 19:50

książkaZ okazji Światowego Dnia Książki już po raz siódmy Wydawnictwo Świat Książki organizuje wielką akcję promowania czytelnictwa. Przez cały tydzień 19 – 26 kwietnia we wszystkich księgarniach Świata Książki odbywać się będą spotkania z autorami, a w weekend 19 – 20 kwietnia konkursy z nagrodami dla najmłodszych.


Święto Książki w tym roku trwać będzie cały tydzień. W weekend poprzedzający Światowy Dzień Książki, wszystkie księgarnie Świata Książki otwarte będą wyjątkowo przez dwa dni, w sobotę (10 -18), w niedzielę (10-15). Tam też odbywać się będą imprezy dla dzieci i rodziców. W programie między innymi: spotkania autorskie, maratony głośnego czytania, gry i konkursy z nagrodami (w godzinach 11-13). Ponadto 23 kwietnia, każda osoba, która dokona zakupu w księgarni, otrzyma w prezencie różę i będzie mogła skorzystać ze świątecznego kiermaszu.

 

Specjalne atrakcje przewidziano dla mieszkańców Warszawy. W sobotę 19 kwietnia, w Księgarni Świata Książki przy ulicy Rosoła 10, Kira Gałczyńska opowie dzieciom, jak powstają baśnie. W niedzielę 20 kwietnia spod Księgarni Świata Ksiazki przy Alejach Solidarności 113 odjedzie Zaczarowany Tramwaj Literacki, w którym będzie można spotkać między innymi Grzegorza Miecugowa (godz. 11.00), Kirę Gałczyńską (godz.12.00), Małgorzatę Budzyńską (godz. 13.00) oraz Jerzego Bralczyka (godz.14.00). Ponadto 23 kwietnia w Księgarni Świata Książki przy ulicy Dobrej odbędzie się spotkanie z Markiem Nowakowskim, autorem książki „Nekropolis 2”.

Dokładny harmonogram imprez znajduje się nas tronie internetowej www.dzienksiazki.ksk.pl

 

Pomysł oddania hołdu książce wywodzi się z Katalonii, gdzie od dawna w Dniu św. Jerzego, patrona regionu, obdarowuje się bliskich książkami i różami. W 1996 roku 23 kwietnia został ustanowiony przez UNESCO Światowym Dniem Książki. Wybrano datę symboliczną dla literatury światowej – w ten dzień przypada rocznica śmierci Miguela Cervantesa oraz urodzin i śmierci Williama Szekspira.

 

świat książki

Jutro w "Polityce" o książce...
Autor: muzyczny
02 kwietnia 2008, 12:59
zapraszamy jutro do siedziby "Polityki" w Warszawie na dyskusję wokół książki Jan Paweł II. Analiza Krytyczna Tadeusza Bartosia.

Goście:
Tadeusz Bartoś
Szymon Hołownia (religia.tv)
Jarosław Makowski (“Krytyka Polityczna”)
Zbigniew Nosowski (redaktor naczelny “Więzi”)
Katarzyna Wiśniewska (“Gazeta Wyborcza”)

Prowadzenie:
red. Adam Szostkiewicz (“Polityka”)

3 kwietnia (czwartek), godz. 18.00 w Sali Multimedialnej w redakcji “Polityki”,
wejście B, ul. Słupecka 6 w Warszawie, nieopodal pl. Narutowicza.

Wstęp wolny.

O autorze:
Tadeusz Bartoś (ur. 1967) – filozof, teolog, komentator bieżących wydarzeń z życia Kościoła na łamach “Gazety Wyborczej”, “Tygodnika Powszechnego”, “Dziennika”; były dominikanin. Opublikował m.in.: Ścieżki wolności i Wolność, równość, katolicyzm.


O książce:
Książka Tadeusza Bartosia o Janie Pawle II, opatrzona podtytułem “analiza krytyczna”, znacząco różni się od dotychczas wydawanych w Polsce pozycji poświęconych zmarłemu w 2005 roku papieżowi. Autor – znany teolog, publicysta i były dominikanin – nie rysuje bowiem kolejnej laurki, lecz przygląda się postaci i poglądom Jana Pawła II z krytycznym namysłem. Docenia wielkość Karola Wojtyły, ale też potrafi wskazać błędy jego pontyfikatu, pośród których na czołowe miejsce wysuwa zaniedbanie spraw wewnętrznych Kościoła, centralizację władzy, nieumiejętność słuchania przeciwnych argumentów oraz niezdolność do dialogu, zwłaszcza w takich kwestiach jak ewolucja teologii, reforma Kościoła, teologia wyzwolenia, antykoncepcja, celibat, wychowywanie duchownych (tuszowanie skandali seksualnych), rozumienie pojęć prawdy i wolności.


Opinie przytaczane przez Bartosia traktowane są za granicą jako oczywistość. Do Polski jednak nie docierają. Krytycy Jana Pawła II zaliczani są u nas automatycznie do grona radykalnych antyklerykałów, a oceny jego pontyfikatu dokonywane są zazwyczaj na klęczkach. Zdaniem Bartosia, uczciwość intelektualna wymaga konfrontacji różnych punktów widzenia. To droga do lepszego zrozumienia.


Bartoś analizuje mit Karola Wojtyły jako ostatniego Wielkiego Romantyka, nawiązując m.in. do Juliusza Słowackiego przepowiedni o słowiańskim papieżu oraz interpretując obraną przez Wojtyłę rolę duchowego przewodnika przez pryzmat polskiego mesjanizmu. Prezentuje Jana Pawła II koncepcję religii i religijności, a także teologii, w których nazbyt dominującą rolę odgrywają etyka i moralność. Krytykuje zamknięcie “polskiego papieża” na dialog z osobami o odmiennych poglądach – zwłaszcza z przeciwnikami w łonie samego Kościoła; zamknięcie zadziwiające zwłaszcza w zderzeniu z otwartością Karola Wojtyły na ludzi. Przygląda się też Opus Dei, kontrowersyjnej organizacji cieszącej się szczególną sympatią Jana Pawła II. Podsumowuje wreszcie ponad 26-letni pontyfikat, wskazując na rolę, jaką odegrał on w obaleniu komunizmu oraz podtrzymaniu “kondycji duchowej” Polaków. I stawia pytania o przyszłość nie tylko polskiego katolicyzmu.
Ignacy Karpowicz w Sopocie
Autor: muzyczny
02 kwietnia 2008, 12:56

SOPOT 4 kwietnia (piątek), godz. 19:00 Dworek Sierakowskich, ul. Czyżewskiego 12
Spotkanie poprowadzi Joanna Cieplińska.

 



Ignacy Karpowicz

"Cud"

To nietypowa historia miłosna: jej bohaterami są mężczyzna lat dwadzieścia sześć i kobieta lat trzydzieści kilka - on jest martwy, ona żywa. Tytułowy cud polega na tym, że główny bohater, który ginie w trzecim zdaniu książki, zachowuje właściwą temperaturę. A w zasadzie zachowuje temperaturę dla nieboszczyka bardzo niewłaściwą, bo koło 37 stopni Celsjusza. Powiedzenie "zakochać się w niewłaściwej osobie" ma w przypadku Anny dosłowne znaczenie: "Cud" to historia miłosna trupa i anioła, ofiary wypadku i młodej lekarki.

Absurdalne? Tak, ale w najlepszym stylu. Niepokojące? A jakże, ale prześmieszne. Straszne? Ma się rozumieć, jednak dowcipne i intrygujące. Historia miłości pielęgniarki do przypadkowo napotkanego nieboszczyka, który w dodatku nie chce ostygnąć. Cóż za (gorący) pomysł! No i trzeba przyznać - dobrze zrealizowany. Bo przecież mogłoby być melodramatycznie i patetycznie,
mogło być o śmierci i niespełnieniu. A tak - Topor by się uśmiał! "Romeo ginie, Julia żyje. Czy tak mógłby wyglądać początek wielkiej miłości? Dlaczego nie. Cuda się zdarzają, jeśli nie za życia, to po śmierci". Ignacy Karpowicz

"To nie jest komedia romantyczna, bo do miłości trzeba dwojga - żywych. To nie jest opowieść o triumfie natury nad śmiercią, bo niemal wszyscy bohaterowie to emocjonalne trupy. To nie jest hagiografia, bo kto by brał na serio cuda potwierdzane przez `Fakt`? Brawurowo napisana powieść Ignacego Karpowicza sprawia jednak, że zaczynamy wierzyć w najbardziej nieprawdopodobne przypadki, konfiguracje i impulsy do życiowego przełomu. I śmiejemy się z samych siebie (nierzadko przez łzy)." Marta Mizuro

"Od prapoczątków powodzenie, szczęście i miłość były motorem ludzkości. Antyk w sposób szczególny adorował symbole płodności, czego wizerunki po dzień dzisiejszy widnieją na murach Pompei. Średniowieczne chrześcijaństwo spuściło zasłonę wstydu nad `Pieśnią nad Pieśniami`, a w naszym prowincjonalnym wariancie Warszawy i Gródka jeszcze bardziej wokół
pociemniało, dlatego w ten czerwcowy, śnieżny dzień ulatujący groteskowo CUD Ignacego Karpowicza buduje pomost przez stulecia miłości, zwracając nam odrobinę optymizmu, którego tak bardzo nam dziś brakuje." Leon Tarasewicz

"Pomysł nowej książki Karpowicza jest zwariowany, groteskowy, ale tego właśnie po autorze `Niehalo` można się było spodziewać." Robert Ostaszewski, "Gazeta Wyborcza"

 

IGNACY KARPOWICZ urodził się w 1976 roku w Słuczance koło Białegostoku. Tłumaczy z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego. Pisze. Podróżuje po Ameryce Środkowej i Afryce Wschodniej. Interesuje się lotnictwem. Ma kota o imieniu "Kawa" i węża "Zuzę". W 2006 roku WYDAWNICTWO CZARNE opublikowało jego debiutancką powieść pod tytułem "Niehalo", za którą Ignacy Karpowicz został nominowany do Paszportów Polityki, a w 2007 roku powieść "Cud".

WPADKA już 4 kwietnia
Autor: muzyczny
02 kwietnia 2008, 12:05

Kiedy w życiu Sama wszystko zaczyna się układać, okazuje się, że jego dziewczyna Alicia ma dla niego prawdziwą bombę. W zasadzie była dziewczyna, zdążyli bowiem zerwać, zanim mu powiedziała, że jest w ciąży.

Sam nie chce zostać nastoletnim ojcem. Jedynym człowiekiem, do którego może się zwrócić, jest jego idol, legenda deskorolki - Tony Hawk. Wierzy, że rozwiązania wszystkich życiowych problemów można znaleźć w autobiografii Hawka. Ale tym razem nawet Tony Hawk nie udzieli mu odpowiedzi. A może jednak udzieli?

W tej niezwykle dowcipnej i przejmującej opowieści o nastolatku, który musi zmierzyć się z niespodziewanym ojcostwem to Sam będzie musiał podjąć właściwe decyzje, by uniknąć wszelkich złych wydarzeń, które mogą nastąpić.

„New Yorker” nazwał bestsellerowego pisarza Nicka Hornby’ego „mistrzem męskiego konfesjonału”. Hornby ma w dorobku takie bestsellery, jak Wierność w stereo i Był sobie chłopiec. Obie te powieści stały się kanwą filmów, które odniosły duży sukces. Pisarz mieszka w Wielkiej Brytanii.

 

O AUTORZE:

W swych powieściach Nick Hornby ogniskuje swoje zainteresowania na męskich obsesjach, słabościach, stanach kryzysowych. Męskie problemy i na ogół męski punkt widzenia sprawiły, że po książki Hornby'ego sięgnęli przede wszystkim mężczyźni. Jednak dzięki talentowi komicznemu i autoironii udało mu się przekonać do swojej twórczości także czytelniczki. Jego powieści określiły pokolenie emocjonalnie zahamowanych trzydziestoparolatków. Najbardziej wyraźnym tego przykładem jest powieść Był sobie chłopiec, w ekranizacji której błyskotliwą rolę zagrał Hugh Grant.  Krytyka podkreśla wpływ Kingsleya Amisa na pisarstwo Hornby'ego.

Nick Hornby urodził się w 1957 r. w Wielkiej Brytanii. Studiował na uniwersytecie w Cambridge. Pracował jako lektor języka angielskiego oraz recenzent. Marzył o pisaniu scenariuszy filmowych, a został pisarzem, którego powieści w błyskawicznym tempie stają się międzynarodowymi bestsellerami. Przetłumaczono je na kilkadziesiąt języków, a ich łączna sprzedaż kształtuje się na poziomie kilku milionów egzemplarzy. Na podstawie powieści Nicka Hornby`ego nakręcono trzy filmy, które stały się wielkimi przebojami kasowymi: Futbolowa gorączka (1997 - premiera amerykańskiego remake'u już niebawem!), Przeboje i podboje (2000), Był sobie chłopiec (2002).

 

Granica rzeczywistości po czesku
Autor: muzyczny
02 kwietnia 2008, 12:04
Gamedec. Granica rzeczywistości Marcina Przybyłka, tom opowiadań o wirtualnym detektywie Torkilu Aymore, został wydany w języku czeskim za sprawą wydawnictwa Laser Books w znakomitym tłumaczeniu Pavla Veigla. Gratulujemy.
 
Przeczytaj fragment czeskiego wstępu :) 
 
Lidstvo je na sklonku dvaadvacátého století rozděleno na ty, co žijí v realitě a ty, co si vybrali raději síť. Hry uspokojují všechny lidské touhy i potřeby - vesmírné lety i pohádkové příběhy, e-sportovní arény, prokleté domy, nelegální lovecké terény i města úchylných lidíâ�Ś Tam, kde jsou lidé, se přirozeně objevují i četné problémy. Řeší je Torkil Aymore. Herní detektiv. Gamedek.
Svět her dělí od skutečnosti jen velmi tenká hranice. Gamedek ji překročil mnohokrát. Každý detail je důležitý. Rozhlédni se kolem. Jsi si jistý, že se nacházíš v realitě? Nespěchej. Pomalu otevři knihu. Možná v ní najdeš odpověď. Vstup do sítě. Neměj strach. Když se dostaneš do potíží, pomůže ti Gamedek.