Archiwum kwiecień 2008, strona 1


Świt czarnego słońca 9 maja
Autor: muzyczny
25 kwietnia 2008, 20:46

„Trylogia Zimnego Ognia” to najbardziej znana z powieści autorki, wielowątkowa saga, podejmująca tematykę odkupienia, problemu odpowiedzialności człowieka i ludzkości za dawne winy.

 

 

Fabuła koncentruje się wokół historii ludzkiej kolonii na planecie Ernie, na której istnieje aktywna forma energii znana jako fae. W interakcji z ludzkim umysłem powoduje ona, że najskrytsze myśli i najgorsze koszmary mogą stać się rzeczywiste, na zasadzie podobnej jak w powieści Solaris Stanisława Lema. W efekcie, po około tysiącu lat, Erna zamieszkana jest przez ludzi, demony (powstałe z ich myśli, emocji i lęków) oraz Iezu, o których wierzy się, że są wyższym rodzajem demonów, a którzy w rzeczywistości okazują się potomkami ludzi i Obcych.

Specyfika działania fae powoduje, że złożone mechanizmy i przedmioty nie zawsze działają zgodnie ze swoim przeznaczeniem i ich funkcjonowanie jest nieprzewidywalne, co powoduje stopniowe odejście od zaawansowanej technologicznie cywilizacji do poziomu średniowiecza, a wszystkie zaawansowane technologie stały się legendą i niedoścignionym wzorem dla potomków pierwszej ekspedycji.

W takim otoczeniu z upływem lat dochodzi do ewolucji człowieka i pojawiają się osobnicy, którzy potrafią kontrolować fae a legendarny Prorok założył Kościół, który pomaga ludziom kontrolować wpływ energii fae na swój umysł.

Trylogia Zimnego Ognia uchodzi za najznakomitsze dzieło Friedman, tak ze względu na wpisaną w fabułę powieści tematykę religijną, eschatologiczną i etyczną jak i dzięki interesującym i niebanalnie skonstruowanym postaciom, przede wszystkim obu głównym bohaterom. Porywczy, szczery i uczciwy Damien jest wyraźnie skontrastowany z sarkastycznym, błyskotliwym, zepsutym i wbrew pozorom cierpiącym Tarrantem, a opis rodzącej się między nimi niełatwej przyjaźni i porozumienia jest najciekawszym chyba z psychologicznych wątków cyklu.

Świt Czarnego Słońca jest pierwszym tomem jednej z najwspanialszych serii, porównywalnej do "Koła Czasu" Roberta Jordana i "Miecza Prawdy" Terry'ego Goodkinda. To niezwykła opowieść, która podbiła serca milionów czytelników na całym świecie.

O autorce:

Celia S. Friedman jest autorką zarówno powieści science fiction, jak i fantasy, często też łączy obydwa te gatunki, jak w Trylogii Zimnego Ognia, gdzie świat umieszczony w realiach quasi-fantasy jest w rzeczywistości ziemską kolonią na obcej planecie. Friedman ma tendencje do przedstawiania skomplikowanych psychologicznie i niejednoznacznych moralnie postaci (Tarrant, Anzha lyu Mitethe z In Conquest Born, Kamala z Feast of Souls); jej bohaterowie często naznaczeni są szaleństwem lub obsesją (Jamisia Capra z Obcego brzegu, Daetrin). Styl jej powieści jest epicki, bogaty, ze zdecydowaną predylekcją do narracji z punktu widzenia jednego z bohaterów.

Bibliografia:
Powieści:
1986    – In Conquest Born, DAW Books
1990 - The Madness Season, DAW Books
Trylogia Zimnego Ognia:
1991 – Świt czarnego słońca (Black Sun Rising, DAW Books).
1993 – Nadejście nocy (When True Night Falls, DAW Books).
1995 – Korona Cieni (The Crown of Shadows, DAW Books).
1999 – Obcy brzeg (This Alien Shore, DAW Books).
1999 - The Erciyes Fragments, White Wolf Publishing
2004 - The Wilding, DAW Books

Opowiadania:
1989 -The Dreaming Kind, [w:] Catfantastic, DAW, przedrukowane w Nine Lives, St. Francis Hospice 2001
2005 – Downtime, [w:] DAW 30th Anniversary Science Fiction Anthology, DAW
2006 - Terms of Engagement, [w:] Magazine of Science Fiction and Fantasy
2006 - Shall We Dance,[w:] Hags, Sirens, & Other Bad Girls of Fantasy, DAW

 

WNK dla dorosłych
Autor: muzyczny
25 kwietnia 2008, 08:50

Wydawnictwo Nasza Księgarnia znana dotychczas tylko z książek dla dzieci wchodzi na rynek wydawniczy z nową serią - tylko dla dorosłych.

 

 

 

Pierwszą książką wydaną w tej serii jest "Strefa cienia. Trzy lata z psychopatą - historia prawdziwa".'Strefa cienia. Trzy lata z psychopatą - historia prawdziwa' to debiut prozatorski Wiktorii Zender. Pod tym pseudonimem kryje się jedna z wielu ofiar nadal ściąganego listami gończymi Eugeniusza G., przez polską prasę porównywanego do Kalibabki lub Hannibala Lectera. Autorka była przez kilka lat z nim związana, a gdy zdecydowała się na rozstanie, on bestialsko ją okaleczył. Teraz, po ponad dziesięciu latach postanowiła przerwać milczenie i opowiedzieć o tym, co ją spotkało.

 

Książka ta jest przykładem świetnego i mocnego debiutu, który zdarza się dość rzadko. Widać wyraźnie, że wydawnictwo postarało się i na swój debiut wybrało naprawdę dobrą książkę. Nie bez przyczyny można mówić o polskiej serii Hannibala Lectera, która zawładnęła sercami czytelników na całym świecie.

 

Jestem pewien, że prawa do wydawania książki nabędą niedługo wydawnictwa z innych krajów,a książka spodoba się im również. Czego wydawnictwu życzę, a książkę serdecznie polecam.

 

Rymkiewicz nominowany do nagrody Kultury
Autor: muzyczny
21 kwietnia 2008, 13:03

Jarosław Marek Rymkiewicz został nominowany do nagrody TVP Kultura,w  kategorii "Literatura" za książkę "Wieszanie".

 

 

 

Jarosław Marek Rymkiewicz (ur. 13 lipca 1935 w Warszawie) polski poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki.

Urodził się na kilka lat przed II wojną światową w Warszawie. Po wojnie rodzina jego osiedliła się w Łodzi. Tam Rymkiewicz uczęszczał do szkoły średniej, a następnie ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. W roku 1957 wydał swój pierwszy tomik wierszy Konwencje. Jego program poetycki oparty jest na klasycyzmie rozumianym jako odwołanie się do tradycji literackiej i tworzenie na bazie odwołań do jej dorobku tak w sferze formy literackiej, jak i treści czy wątków. Jednak odwołania literackie, na jakich Jarosław Marek Rymkiewicz polega, to nie tradycyjny zestaw symboli sięgający do antyku, ale bogactwo form i charakterystyczne treści epoki baroku. Ten program poetycki wyraził on w książce Czym jest klasycyzm. Manifesty poetyckie z 1967 roku. Zainteresowanie wątkami barokowymi przejawia się w wykorzystywaniu filozoficznych aspektów śmierci, przemijania biologicznego i przemijania w kulturze.

Jarosław Marek Rymkiewicz zajmuje się także tłumaczeniem. Tłumaczył m.in. poezję amerykańską – Thomasa S. Eliota, Wallace Stevensa, oraz hiszpańską – Federico García Lorca, Pedro Calderón de la Barca.

W roku 2003 został laureatem Nagrody literackiej Nike za tom wierszy Zachód słońca w Milanówku. Jest pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Opowiem ci bajkę... Polskie baśnie, legendy...
Autor: muzyczny
17 kwietnia 2008, 12:27
Od 18 kwietnia do 29 czerwca 2008 roku Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na edukacyjną wystawę łączącą literaturę i sztuki plastyczne. Legenda o Piaście, smoku wawelskim czy Świteziance to kilka z prezentowanych motywów. Zobaczymy je na pracach m.in. Jacka Malczewskiego, Jana Matejki Leona Wyczółkowskiego oraz Witolda Pruszkowskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 17 kwietnia o godz. 15.00.

Zapewne nie tylko w Polsce od jakiegoś czasu obserwujemy zjawisko wypierania baśni rodzimej przez motywy - nazwijmy je - „ogólnoświatowe”. Małe, kolorowe, efektownie wydane książeczki zawierają tematy powszechnie znane. Są to zazwyczaj skrócone, spłycone, wręcz okaleczone wersje bajek Charles’a Perrault, braci Grimm lub późniejszych utworów literackich. Jest Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Pinokio i Kubuś Puchatek. Podobnie film, głównie animowany, promuje teksty klasyczne, od „Królewny Śnieżki” po „Shrecka”.

Gdzie wśród nich są nasze polskie baśnie i podania? Dzieci niechętnie sięgają do wydań sprzed lat, często bez ilustracji. Pojedyncze utwory w podręcznikach to stanowczo za mało. Współczesne nastolatki nie wiedzą, kim była Wanda i dlaczego rzuciła się do Wisły. Nie wiedzą, kogo zjadły myszy w Kruszwicy. Kuratorki wystawy - Beata Grochowska i Katarzyna Jarmuł – wyjaśniają: Dlatego powstała ta wystawa. Chcemy dorosłym przypomnieć, a dzieciom opowiedzieć baśnie, legendy i podania rodzime. Najstarsze, które prezentujemy sięgają wczesnego średniowiecza. Są to podania o początkach państwa polskiego, mity nadgoplańskie o Popielu i Piaście Kołodzieju. Nie zapominamy również o Kraku i smoku wawelskim. Pragniemy, choć to może cel zbyt ambitny, podtrzymać ciągłość tradycji – aby wnuki poznały teksty, na których wychowali się ich dziadkowie.

Ekspozycja przypomina polskie baśnie ludowe i literackie oraz sposób w jaki inspirowały artystów od XVIII do XX wieku. W „opowiadaniu bajek” pomoże kilkadziesiąt dzieł: grafik, rysunków, obrazów i rzeźb inspirowanych ich tematyką. Ich twórcy to m.in. znani polscy artyści: Jan Matejko, Leon Wyczółkowski, Witold Pruszkowski i wielu innych.

Kuratorki wystawy: Beata Grochowska i Katarzyna Jarmuł
Książki są fajne i kropka!
Autor: muzyczny
10 kwietnia 2008, 16:34

Przecinek zainaugurował autorski program edukacyjny „Przecinek i kropka”, którego celem jest rozwijanie u najmłodszych zamiłowania do książek  i krzewienie kultury słowa pisanego.

 

Wybrane salony przeprowadzają w Dziale Książki lekcje dla grup przedszkolnych (5-6 lat) oraz młodszych klas szkoły podstawowej (7-8 lat).  Scenariusze warsztatów powstały we współpracy z psychologami dziecięcymi. Animatorzy (nauczyciele, pedagodzy, studenci wybranych kierunków takich jak: psychologia, pedagogika, polonistyka) podczas lekcji w u zabierają dzieci na „wycieczkę” do magicznego świata książek. W ciekawej interaktywnej formie przekazują najmłodszym wiedzę dot.historii pisma i książek, etapów ich powstawania, rodzajów książek.

 

Warto czytać… i kropka!

W dobie kultu tv, komputerów, internetu, dostrzega potrzebę  edukowania najmłodszych w zakresie czytelnictwa, chce rozwijać u dzieci pasję do książek, wykreować modę na czytanie, uświadamiać najmłodszych, że czytanie nie jest nudnym, pochłaniającym czas zajęciem, ale przyjemnością i dobrą zabawą. Książki tworzą wspaniały, wyjątkowy świat i pozwalają uwolnić wyobraźnię. Czytanie wzbogaca słownictwo, ułatwia zrozumienie otaczającego świata, ćwiczy pamięć i pomaga w koncentracji (a tym samym w nauce).

 postanowił rozszerzyć dotychczasowe proczytelnicze działania  (bazujące na akcyjnym organizowaniu głośnego czytania dla dzieci, spotkań  z pisarzami, aktorami, promocji książek dla najmłodszych), o stały program edukacyjny – „Przecinek i kropka”.

 

Jak wyglądają warsztaty?

Lekcje „przecinek i kropka” są przeprowadzane w  kilkunastu salonach  w Dziale Książki przez specjalnie przeszkolonych animatorów-przewodników.  

Scenariusze warsztatów - opracowane przez psychologów dziecięcych - zostały dostosowane do dwóch grup wiekowych:

- 5-6 lat (najstarsze grupy przedszkolaków/„zerówka”)

- 7-8 lat (pierwsze klasy szkoły podstawowej).

Podczas lekcji dzieci poznają historię alfabetu, pisma i druku a także proces powstawania książek. Animatorzy przedstawiają i opisują uczestnikom  warsztatów różne rodzaje, typy książek. Podczas lekcji odbywa się również głośne czytanie wybranych fragmentów książek.

Nauka ma formę zabawy. Dzieci są zachęcane do aktywnego udziału w lekcji poprzez  różnego rodzaju konkursy, zgadywanki, w których można zdobyć nagrody - „odznaki” Dzielnego Czytelnika.

Na zakończenie lekcji każde dziecko otrzymuje dyplom oraz wyjątkową książkę o…książkach autorstwa Natalii Usenko z ilustracjami Pawła Głodka (napisaną specjalnie na akcję u„Przecinek i kropka”). Książka to pełna humoru opowieść o przygodach dzieci, które nie przeczuwają nawet jak ciekawe mogą być książki. Publikacja zawiera wierszowane wstawki – zagadki oraz zadania interaktywne  mające za zadanie utrwalenie zawartych w tekście informacji.

 

Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z opiekunami i nauczycielami do  magicznego świata książek. Warsztaty u „Przecinek i kropka” odkryją przed najmłodszymi wielką tajemnicę ukrytą w książkach pełnych pięknych i fascynujących historii.

Zachęcamy przedstawicieli szkół i przedszkoli do telefonicznego kontaktu z n/w salonami  i ustalanie terminu lekcji dla młodych podopiecznych.