Przybylski obchodzi 80-te urodzinki
31 marca 2008, 14:19
dnia 1 kwietnia prof. Ryszard Przybylski obchodzi osiemdziesiątą rocznicę urodzin.
Z tej okazji Wydawnictwo Sic! składa Profesorowi najserdeczniejsze życzenia!
Ryszard Przybylski (ur. 1928 w Równem na Wołyniu) – eseista, historyk literatury, tłumacz m.in. Mandelsztama i Dostojewskiego. Ogłosił m.in.: Dostojewski i przeklęte problemy, Klasycyzm, czyli prawdziwy koniec Królestwa Polskiego, Pustelnicy i demony. Z Wydawnictwem Sic! związany od 1996 roku (Sprawa Stawrogina, wspólnie z Marią Janion). Laureat wielu nagród, w tym m.in. Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury, Nagrody Kościelskich, a ostatnio Nagrody Stanisława Reymonta za całokształt twórczości.
Nakładem Wydawnictwa Sic! ukazały się następujące książki Ryszarda Przybylskiego:
HOMILIE NA EWANGELIĘ DZIECIŃSTWA (2007)
Pierwsze krajowe wydanie książki opublikowanej w Paryżu w 1990 roku nakładem Éditions du dialogue.
"Na urok tej książki złożyły się, najczęściej zgadzające się jak ogień z wodą, erudycja i poezja. Jest to dzieło uczone i literackie. Jest to egzegeza biblijna, patrologia, historia literatury i malarstwa. Autor po przywołaniu perykopy ewangelicznej czasem rozpoczyna swój wywód na temat jednej z tajemnic dzieciństwa Jezusowego od tekstu, innym razem od obrazu, poruszając się swobodnie w obu dziedzinach. [...] Traktując o wydarzeniach biblijnych, które dokonały się „w on czas”, kiedyś, raz na zawsze, a więc dziejących się wiecznie, książka jest także dziełem współczesnym. Co chwila przez uczony dyskurs prześwieca groza czy nadzieja naszego czasu, dochodzi do głosu nasze egzystencjalne doświadczenie." (ks. Janusz St. Pasierb)
OGROM ZŁA I ODROBINA DOBRA. CZTERY LEKTURY BIBLIJNE (2006)
Tematem zebranych w tej książce esejów są zasadnicze dla kultury europejskiej mity wywodzące się z tradycji judeo-chrześcijańskiej. Przybylski interpretuje zapis spotkania Jezusa z uczniami w Emaus, z ksiąg Koheleta i Hioba wydobywa przeciwstawne przesłania mądrości i dwie wizje Boga, Księga Estery pozwala mu opowiedzieć o doświadczaniu tożsamości, nieoczekiwane światło rzuca też autor na mit Królestwa Bożego i zarezerwowany dla człowieka przywilej czynienia dobra. Co dla Przybylskiego charakterystyczne, jego lekturom Biblii towarzyszą nie tylko apokryfy, homilie, komentarze biblistów, słowa poetów czy filozofów, ale też obrazy wielkich mistrzów, tworzących własne interpretacje mitycznych wydarzeń. Czytając o Emaus, oglądamy więc obraz Caravaggia Wieczerza w Emaus czy nie mniej słynny obraz Rembrandta, a lekturze Księgi Estery towarzyszy malarskie przedstawienie Chagalla.
KRZEMIENIEC. OPOWIEŚĆ O ROZSĄDKU ZWYCIĘŻONYCH (2003)
Nominacja do przyznawanej przez tygodnik "Newsweek" nagrody Podporiusz 2004 w kategorii Wydarzenie.
W Krzemieńcu. Opowieści o rozsądku zwyciężonych Ryszard Przybylski sięga do roku 1805, kiedy to Tadeusz Czacki, przy współudziale Hugona Kołłątaja, założył Liceum Krzemienieckie. Szybko stało się ono ośrodkiem życia umysłowego i ostoją polskości, a sam Krzemieniec zaczął dzięki niezwykłej szkole rozkwitać, stając się naukową i kulturalną stolicą Wołynia. Nieznane wcześniej miasto zaczęto nazywać wołyńskimi Atenami. Autor kreśli barwną panoramę ówczesnej kresowej mentalności i obyczajowości, jednak głównym bohaterem jego intrygującej opowieści pozostaje samo liceum - jego Ojcowie Założyciele, profesorowie, społeczność uczniowska, struktura, a także fety i zwyczaje. A wszystko to nieodłączne od tragiczno-ironicznych zawirowań historii, które zdecydowały zarówno o narodzinach, jak i o późniejszej klęsce szkoły.
MITYCZNA PRZESTRZEŃ NASZYCH UCZUĆ (2002)
Miłosne perypetie, intuicje metafizyczne dotyczące przemijania i natury czasu oraz XX-wieczna historia to wiodące tematy książki Ryszarda Przybylskiego. Jej bohaterami są poeci i myśliciele: Anna Achmatowa, Isaiah Berlin, Osip Mandelsztam, Josif Brodski, Jarosław Iwaszkiewicz i Tadeusz Różewicz. Autora interesują ich tajemnicze i bliskie związki z postaciami greckiej mitologii, które pomagają wybrnąć z małych i większych egzystencjalnych kłopotów i opresji.
SARDANAPAL. OPOWIEŚĆ O TYRANII – NA POŻEGNANIE OHYDNEGO STULECIA (2001)
Esej o tyranii jako ponadczasowej idei konstytuującej wszelką władzę, domową i państwową, z zaskakującą i kontrowersyjną puentą o istocie demokracji, osnuty wokół zagadkowej biografii legendarnego asyryjskiego tyrana Sardanapala, który fascynował romantycznych malarzy i pisarzy.
ROZHUKANY KOŃ. ESEJ O MYŚLENIU JULIUSZA SŁOWACKIEGO (1999)
"Słowacki śmiało wyprowadził własną myśl poza chrześcijaństwo, buszując wśród historycznych przejawów duchowości od orfików do buddystów, ale religie instytucjonalne, jak każdy zorganizowany ziemski autorytet, po prostu odrzucał. Walczył o samodzielne myślenie w obecności Ducha i czekał na Głos z Transcendencji." (Ryszard Przybylski)
Finalistka Nagrody Literackiej Nike 2000.
Na jesieni tego roku ukaże się jubileuszowe, drugie wydanie głośnego eseju Ryszarda Przybylskiego
BAŚŃ ZIMOWA. ESEJ O STAROŚCI
Pierwsze wydanie w 1998 roku, finalistka Nike 1999.
Opowieść o starości poprzez jej wizje w twórczości wielkich artystów: Michała Anioła, Eliota, Jarosława Iwaszkiewicza, Tadeusza Różewicza.
Dodaj komentarz