Świt czarnego słońca 9 maja


Autor: muzyczny
25 kwietnia 2008, 20:46

„Trylogia Zimnego Ognia” to najbardziej znana z powieści autorki, wielowątkowa saga, podejmująca tematykę odkupienia, problemu odpowiedzialności człowieka i ludzkości za dawne winy.

 

 

Fabuła koncentruje się wokół historii ludzkiej kolonii na planecie Ernie, na której istnieje aktywna forma energii znana jako fae. W interakcji z ludzkim umysłem powoduje ona, że najskrytsze myśli i najgorsze koszmary mogą stać się rzeczywiste, na zasadzie podobnej jak w powieści Solaris Stanisława Lema. W efekcie, po około tysiącu lat, Erna zamieszkana jest przez ludzi, demony (powstałe z ich myśli, emocji i lęków) oraz Iezu, o których wierzy się, że są wyższym rodzajem demonów, a którzy w rzeczywistości okazują się potomkami ludzi i Obcych.

Specyfika działania fae powoduje, że złożone mechanizmy i przedmioty nie zawsze działają zgodnie ze swoim przeznaczeniem i ich funkcjonowanie jest nieprzewidywalne, co powoduje stopniowe odejście od zaawansowanej technologicznie cywilizacji do poziomu średniowiecza, a wszystkie zaawansowane technologie stały się legendą i niedoścignionym wzorem dla potomków pierwszej ekspedycji.

W takim otoczeniu z upływem lat dochodzi do ewolucji człowieka i pojawiają się osobnicy, którzy potrafią kontrolować fae a legendarny Prorok założył Kościół, który pomaga ludziom kontrolować wpływ energii fae na swój umysł.

Trylogia Zimnego Ognia uchodzi za najznakomitsze dzieło Friedman, tak ze względu na wpisaną w fabułę powieści tematykę religijną, eschatologiczną i etyczną jak i dzięki interesującym i niebanalnie skonstruowanym postaciom, przede wszystkim obu głównym bohaterom. Porywczy, szczery i uczciwy Damien jest wyraźnie skontrastowany z sarkastycznym, błyskotliwym, zepsutym i wbrew pozorom cierpiącym Tarrantem, a opis rodzącej się między nimi niełatwej przyjaźni i porozumienia jest najciekawszym chyba z psychologicznych wątków cyklu.

Świt Czarnego Słońca jest pierwszym tomem jednej z najwspanialszych serii, porównywalnej do "Koła Czasu" Roberta Jordana i "Miecza Prawdy" Terry'ego Goodkinda. To niezwykła opowieść, która podbiła serca milionów czytelników na całym świecie.

O autorce:

Celia S. Friedman jest autorką zarówno powieści science fiction, jak i fantasy, często też łączy obydwa te gatunki, jak w Trylogii Zimnego Ognia, gdzie świat umieszczony w realiach quasi-fantasy jest w rzeczywistości ziemską kolonią na obcej planecie. Friedman ma tendencje do przedstawiania skomplikowanych psychologicznie i niejednoznacznych moralnie postaci (Tarrant, Anzha lyu Mitethe z In Conquest Born, Kamala z Feast of Souls); jej bohaterowie często naznaczeni są szaleństwem lub obsesją (Jamisia Capra z Obcego brzegu, Daetrin). Styl jej powieści jest epicki, bogaty, ze zdecydowaną predylekcją do narracji z punktu widzenia jednego z bohaterów.

Bibliografia:
Powieści:
1986    – In Conquest Born, DAW Books
1990 - The Madness Season, DAW Books
Trylogia Zimnego Ognia:
1991 – Świt czarnego słońca (Black Sun Rising, DAW Books).
1993 – Nadejście nocy (When True Night Falls, DAW Books).
1995 – Korona Cieni (The Crown of Shadows, DAW Books).
1999 – Obcy brzeg (This Alien Shore, DAW Books).
1999 - The Erciyes Fragments, White Wolf Publishing
2004 - The Wilding, DAW Books

Opowiadania:
1989 -The Dreaming Kind, [w:] Catfantastic, DAW, przedrukowane w Nine Lives, St. Francis Hospice 2001
2005 – Downtime, [w:] DAW 30th Anniversary Science Fiction Anthology, DAW
2006 - Terms of Engagement, [w:] Magazine of Science Fiction and Fantasy
2006 - Shall We Dance,[w:] Hags, Sirens, & Other Bad Girls of Fantasy, DAW

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz